Gri Ferdi Kaza

Kaza ve hastalık geliyorum demez. İşte tam da bu nedenle, öngörülemez durumlar karşısında hem kendinizi hem de sevdiklerinizi korumak için Ferdi Kaza Sigortası büyük önem arz ediyor.

Siz de ferdi kaza sigortanızı zaman kaybetmeden yaptırarak kaza, sakatlık, yaralanma durumlarında karşılaşacağınız tedavi süreci kaynaklı maddi zorluklara karşı kendinizi teminat altına aldırabilir, size bir şey olması durumunda ailenizin geleceğini güvence altına almanın huzurunu yaşayabilirsiniz.

 

Ferdi Kaza Sigortası nedir?

Ferdi kaza sigortası nedir sorusunu cevaplamadan önce, “kaza” kavramının tanımını yapmak gerekmektedir. Kaza; kişinin iradesi dışında hayatını kaybetmesine yahut bedensel olarak bir arızaya maruz kalmasına neden olan ani ve harici olaylardır.

Ferdi kaza sigortası ise, beklenmedik bir kaza ardından sigortalının yaşayabileceği sakatlık yahut yaralanma durumlarında tedavi süreci ve hastaneye yatış kaynaklı giderlerin karşılanmasını mümkün kılan, vefat durumunda ise aile bireylerinin karşı karşıya kalacağı maddi zorluklara karşı teminatlar sunan bir sigorta türüdür.

Bireysel ferdi kaza ve grup ferdi kaza olmak üzere, iki çeşit ferdi kaza çeşidi bulunmaktadır. Bu sigorta teminatı Türkiye sınırları dışında da geçerlidir.

 

Ferdi Kaza Sigortası ile Hayat Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Hayat sigortası her türlü vefatı teminat altına alan bir sigorta türüyken, ferdi kaza sigortası yalnızca kaza sonucu meydana gelen vefat riskini teminat altına almaktadır.

Hayat sigortası poliçesi olan kişi hasta olma durumunda sağlık hizmetlerinden yararlanabilirken,

ferdi kaza poliçesi olan kişi kaza kaynaklı bir fiziksel hasar aldığı sürece sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

Ferdi Kaza Sigortasının Avantajları

Ferdi Kaza Sigortası yaptırmanın hem sigortalı hem de sigortalının ailesi için büyük avantajları söz konusudur.

✔️ Kaza sonucu oluşan sürekli sakatlık durumunda alınan tazminat, sigortalının maddi ve manevi yükünü azaltmaktadır.

✔️ Kaza sonucunda meydana gelen vefat durumunda sigortalının poliçede yazılı yakını ya da varisleri tazminat alabilmektedir.

✔️ Ek teminatlar dahil edilmesi durumunda; deprem, sel, yer kayması gibi doğal afetler nedeniyle meydana gelebilecek daimi sakatlık ve vefat durumlarında tazminat alınabilmektedir.

✔️Teminata dahil edilmesi durumunda, kaza sonrasında görülen tedavinin harcamaları, gündelik hastane ve yoğun bakım tazminatları da ferdi kaza sigortası tarafından karşılanmaktadır.

Teminat

 

Ferdi Kaza Sigortası Dışında Kalan Durumlar Nelerdir?

  • Kimyasal silah kullanımı
  • Savaş, isyan durumları
  • Motosiklet ve takma motorlu bisiklet sebebiyle oluşan kazalar
  • Terör eylemleri ve sabotaj
  • Grev, lokavt ve kargaşa durumları sebebiyle yaşanan durum
  • Cinayet, cinayete teşebbüs
  • Spor ve hız yarışlarına katılımdan doğan kazalar
  • Dağcılık, kar üzerinde yapılan sporlardan doğan kazalar
  • Avcılık, açık hava balıkçılığı gibi durumlarda oluşabilecek hasarlar ferdi kaza teminatları dışında kalan durumlardır.

Ferdi Kaza Sigorta Bedeli Nasıl Belirlenir?

Ferdi kaza sigorta fiyatları ve sigorta bedeli hesaplama en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Ferdi kaza sigorta bedeli belirlenirken sigortalının yaşı ve mesleği gibi faktörler göz önüne alınır.

Poliçe kapsamındaki teminatlar ve hasar tazminatı miktarları da poliçe fiyatını etkileyen noktalar arasındadır.

Ferdi Kaza Sigortası Hangi Teminatları Kapsar?
Vefat Teminatı Daimi Maluliyet Teminatı Gündelik Tazminat Tedavi Masrafları Teminatı