Araba insanın ayağını yerden kesmesi ve uzakları yakın etmesi ile birçoğumuzun hayalini süsleyen, birçoğumuz için de el, kol, ayak gibi vücudumuzun bir uzantısı haline gelen bir araç… Uzak mesafelere kısa sürede ulaşmak, ev ve iş / okul arası mesafeyi kısaltmak, dilediğin uzunlukta seyahatlere çıkmak gibi birçok getirisinin yanında, araba sahibi olmak bir takım soruları da beraberinde getiriyor.

Bu soruların başında da araba sigortalarıyla ilgili sorular geliyor. Özellikle arabalarını ilk kez sigortalatacak kişiler, “Trafik sigortası ve kasko arasındaki fark nedir?” sorusunun cevabını fazlasıyla önemsiyor. 
 Arabanıza yönelik iki sigortadan biri olan ve sık sık birbiriyle karıştırılan trafik sigortası ve kasko aslında kesin çizgilerle birbirinden ayrılıyor. Fakat bu farkları anlamak için öncelikle bu sigorta çeşitlerini ve kapsamlarını iyi bir şekilde bilmek gerekiyor.

Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu sigorta çeşitlerinden biri olan trafik sigortası, Trafik Karayolları Trafik Kanunu gereğince, trafiğe çıkacak araç sahiplerinin mutlaka yaptırması gereken bir sigortadır.

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası ya da kısa adıyla “Zorunlu Trafik Sigortası” olarak bilinen bu sigorta çeşidi, olası bir kaza durumunda karşı tarafa (3. şahsa) gelecek zararı karşılamaya yarar.

Maddi zararlara artı olarak; kazadan doğan yaralanma, sakatlanma ve ölüm gibi durumlarda da zararlar belirli teminatlar dahilinde karşılanır.

3. şahısların malına ve canına gelecek zararı kapsadığı için “sorumluluk sigortası” kapsamında yer alan trafik sigortası, araç ve poliçe sahibinin uğradığı zararları karşılamaz.

Araç sahibi olan herkesin yaptırmakla yükümlü olduğu trafik sigortasını aynı zamanda süresi dolmadan yeniletmek de gerekmektedir. Trafik sigortaları olmadan trafiğe çıktığı tespit edilen araçlar, emniyet güçleri tarafından bağlanmakta ve araç sahiplerine cezai işlem uygulanmaktadır.

Kasko Nedir?

Kara Taşıtları Sigortası olarak da bilinen kasko sigortası, isteğe bağlı sigortalar arasında yer almaktadır. 
 Araç yani poliçe sahibinin uğrayacağı zararı karşılamakla yükümlü olan kasko sigortası; kaza (çarpılma / çarpma), yangın ve çalınma gibi durumları teminat altına almaktadır. Bahsi geçen standart kasko teminatları haricinde; araç kaskosuna deprem, terör, su baskını gibi birçok başka teminat başlığı da dahil edilebilmektedir.

Kaskonuzun ihtiyacınız olan tüm teminatları kapsadığına emin olmak için araç kaskonuzu yaptırırken teminat başlıklarını dikkatle ve özenle belirlemenizde fayda bulunmaktadır. Aksi takdirde aracınız teminat dışı risklerle karşı karşıya kaldığı zaman, sigorta şirketi zararınızı karşılamayacaktır.

Kasko sigortası da her yıl yenilenmelidir. Sigorta bitim tarihine yaklaşıldığında araç sahiplerinin sigorta sorgulama işlemlerini yapması ve yeniletme işlemlerini zamanı geçmeden gerçekleştirmesi tavsiye edilmektedir.

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar Nedir?

Trafik sigortası kasko arasındaki fark kısaca şu maddelerle açıklanabilir:

  • Trafik sigortası zorunlu bir sigortayken, kasko sigortasının yapılması isteğe bağlıdır. Trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkılması durumunda, araç bağlanmakta ve araç sahiplerine cezai işlem uygulanmaktadır.
  • Kasko sigortası kaza durumunda kendi aracınızda oluşan zarar ve hasarları karşılarken, trafik sigortası karşı tarafın zarar ve hasarlarını karşılamakla yükümlüdür.
  • Trafik sigortası fiyatları ve kasko bedelleri arasında fark bulunmaktadır. Kaskonun koruduğu teminatlar trafik sigortasına göre biraz daha kapsamlı olduğundan, kasko sigortalarının fiyatı görece daha pahalıdır. Trafik sigortalarının teminat limitleri genellikle birbirine benzemektedir. Bu nedenle bu tip bir sigorta yaptırırken en ucuz olanı tespit edip onu seçmeniz mantıklı olacaktır. Kaskoda ise durum daha farklıdır. Kaskoların teminatları yaptırdığınız poliçeye göre çeşitlilik gösterdiğinden, en ucuza değil, en avantajlı seçeneğe gitmeniz çok daha yerinde olacaktır.
  • Trafik sigortasına dair sınırlar sabit olup devlet tarafından belirlenir. Karşı tarafa gelen maddesel ve bedensel zararlar belirli orada karşılanır. Kasko da ise poliçe kapsamı istenilen oranda genişletilebilir ve sınırları belirleyen taraf devlet değil, sigorta sahibinin ta kendisidir.